Audyt regulaminu sklepu internetowego – to ważne

Co raz częściej kontaktują się z nami sprzedawcy internetowy, którzy otrzymali właśnie po kilkadziesiąt pozwów za stosowanie klauzul niedozwolonych w swoim regulaminie sklepu internetowego. Same pozwy zazwyczaj dotyczą „standardowych” klauzul niedozwolonych i świadczą o tym, że sprzedawca albo w ogóle nie zna tematu postanowień niedozwolonych albo zamieścił je tam świadomie. Nie mniej w wielu wypadkach mleko się rozlało i pozostaje jedynie liczyć na utrzymanie się ostatniej linii orzeczniczej SOKiK, który odrzuca powództwa dotyczące postanowień już wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych – więcej o tym można przeczytać tutaj: SOKiK odrzuca kolejne pozwy o klauzule niedozwolone – czy nowa linia orzecznicza się utrzyma?

Lepiej zapobiegać, czyli dlaczego audyt regulaminu jest taki ważny

Wielu z tych przedsiębiorców najpewniej uniknęło by całego stresu związanego z postępowaniami sądowymi jeżeli choć raz dokonałoby porządnego audytu regulaminu. Jak pisaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów – niekoniecznie musi to być drogie rozwiązanie: Darmowy audyt regulaminu – przegląd ofertWażne jednak aby choć raz na jakiś czas, najlepiej 2-3 miesiące przeprowadzić taki audyt, a w razie wykrycia klauzul niedozwolonych dokonać korekty naszego regulaminu. W ten sposób każdy przedsiębiorca, nie tylko sprzedawca internetowy ma możliwość uniknięcia problemów związanych z posiadaniem w swoim regulaminie postanowień niedozwolonych, a te jak wiadomo mogą przekształcić się w wymierne koszty finansowe (1 przegrana przed SOKiK to koszt ok. 1500 zł).

Regulamin sklepu internetowego pod lupą… Google

Dlaczego akurat sprzedawcy internetowi i to tak gromadnie są pozywanie przed SOKiK? Wynika to z faktu, że prowadząc sklep internetowy udostępniają swój regulamin na stronie sklepu. Strona ta jest zazwyczaj widoczna w wyszukiwarce Google lub innej. W takim wypadku wystarczy wpisanie popularniejszej klauzuli do wyszukiwarki aby po chwili wyświetliła się bardzo długa lista potencjalnych pozwanych w sprawie o stosowanie klauzuli niedozwolonej. Z reguły bywa tak, że obok jednej klauzuli występują kolejne, co oznacza zwielokrotnienie kosztów dla przedsiębiorcy.

Podsumowanie – dbaj o swój regulamin sklepu i śpij spokojnie

Sprzedawca! Nie zaniedbuj tematu regulaminu sklepu internetowego. Jest to równie ważne jak pozostałe kwestie związane z prowadzeniem sklepu internetowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


pięć + = 7